Почнімо із загадки Анатолія Качана.
Цю загадку-недомовку
Загадав мій друг Микола:
"Хто сьогодні без вірьовки
Прив'язав мене до столу?
В павутину невідому
Я попав, як риба в сіті,
І забув, чи я на цьому,
Чи уже на тому світі".
Не вірю, що хтось не відгадав, бо хоч воно ще молоденьке (йому сповнилось лише 35 років), але стало настільки потужним, що доступ до всесвітнього павутиння для сучасної людини став предметом першої значимості. Це стосується і президента компанії, і робітника, і студента чи школяра. Практично всі сучасні люди потребують швидкісного доступу до світового павутиння. На думку більшості, для створення мережі необхідно саме якісне мережеве обладнання та інтегратор, який зможе втілити Ваш проект в життя. Вони помиляються. Ми розумні не тому, що наш мозок містить близько 86 млрд нейронів, а тому, що ці нейрони пов'язані між собою трильйонами з’єднань або синапсів. Роль синапсів у всесвітньому павутинні відіграють з'єднувальні шнури (патч-корди). Якщо вишикувати розгалуження нейронів одного мозку в один ланцюжок, утвориться шлях довжиною 860 км. А якщо вишикувати усі патч-корди Павутини в один ланцюжок? Ніхто не знає. А ми впевнені, що його кінець покине межі Сонячної системи.
Тому ця стаття про основний матеріал всесвітнього паутиння - патчкорди. Навіть з урахуванням швидкого розповсюдження оптичних мереж по всій Україні, все одно мідним лініям ще довго не буде конкуренції на відстанях до 100 метрів. Вита пара проста в прокладанні та обслуговувати її теж просто. До того ж вона економічна та надійна. Всі в пошуках альтернативи - бездротовому зв'язку. Але будемо чесними, вита пара завжди була і залишається самим економічним способом побудови Ethernet. Тому ще років 20, а то й більше, виту пару експлуатуватимуть масово і надалі.
ІСТОРІЯ
Виту пару створив Олександр Белл. Саме він вирішив використовувати скручений парний провід, щоб захищати телефонні лінії від перешкод, які виходили від проводів телеграфу і ліній електропередач, що знаходяться поруч. Скручену пару проводів використовували майже 100 років, а потім її витіснили сучасні типи витої пари.
КАТЕГОРІЇ ВИТОЇ ПАРИ
Так як мідні кабелі відносяться до телекомунікаційного обладнання, тому для крученої пари були розроблені міжнародні стандарти. А точніше ISO/IEC 11801. Додатково діє норматив EIA/TIA 568 для США та його сателітів. За свій час було запроваджено безліч доповнень і на сьогоднішній день існує 8 категорій крученої пари. Докладніше про важливіші з них:
Сat.5e Найпопулярніший кабель. З його допомогою можна передавати інформацію на швидкості до 1 Гбіт/сек. Існує 2 варіанти - 2-х парний і 4-х парний.
Сat.6 З'явився 2002 року. Дозволяє передавати дані на швидкості до 10 Гбіт/сек лише на короткі відстані. В основному використовується як альтернатива cat5e.
Сat.6a Поліпшений варіант Сat.6. Його розробили у 2008 році. Розрахований на 10 Гбіт/с на відстані до 100 метрів.
Сat.7 Категорія була створена в 2002 році разом із Сat6. Спочатку позиціонувався просто потужнішою версією Сat.6 для передачі даних зі швидкістю до 10 Гбіт/сек на відстані, що перевищують 50 метрів. А коли виник Сat.6A, то Сat.7 став неактуальним.
Cat.8.1 Цей стандарт представили у 2016 році. Розрахований на 25 Гбіт/с і підтримує частоту до 2 ГГц на відстані до 30 метрів. Призначений для звичайних конекторів RJ-45.
Cat.8.2 Вже досягнуто 40 Гбіт/с на відстані до 42 метрів. Призначенням цього кабелю є конектори TERA, створені в Siemens Company, а також GG45 від Nexans і для ARJ-45 від Bei Fuse Ltd. Як бачите, категорія повністю пропрієтарна, а значить навряд чи зможе бути затребуваною.
КОНСТРУКЦІЯ ВИТОЇ ПАРИ
Виті пари суттєво відрізняються своєю конструкцією. В основному зараз використовуються такі типи витої пари:
UTP. Ця вита пара оточена простою оболонкою. Нема ні броні, ні захисного екрану. Ще її називають неекранованою витою парою.
FTP. Цей тип кабелю є екранованим. Екран зроблений з фольги.
SFTP. Найтовстіша вита пара. Оснащена трьома екранами. Два зовнішні екрани та один внутрішній для парних жил. Один із зовнішніх екранів зроблений з фольги, а другий із дротяної сітки.
ОСОБЛИВІ РІЗНОВИДНОСТІ ВИТОЇ ПАРИ
Вита пара відрізняється далеко не лише своєю конструкцією. Важливим моментом є також матеріал, з якого зроблено провід. Мідні жили набагато кращі за алюмінієві (навіть покриті міддю). Лише ціна мідної витої пари помітно вища за алюмінієву.
Важливим є і оболонковий матеріал. Найзатребуванішою залишається оболонка з полівінілхлориду (скорочено ПВХ). Виту пару з такою оболонкою маркують позначенням PVC. ПВХ не підтримує горіння. Має властивість до самозатухання. Більш того, ПВХ не починає плавитись, наприклад, як пластмаси.
Для зовнішньої прокладки краще вибрати кабель, у якого оболонка виготовлена з поліетилену. Він відповідає маркуванню PE. Спокійно переносить вологість та перепади температури.
Якщо ви дбаєте про безпеку, тоді зверніть увагу на виту пару з оболонкою маркування LSZH. Оболонка виготовлена з малодимного безгалогенного компаунду. Загорається така оболонка дуже погано і під час горіння не виділяє шкідливих речовин. Ціна такої витої пари істотно дорожча, але вона безпечна і довговічна.
На ринку кабелю є й інші оболонки. Наприклад, вогнетривка FRNC, що також стійка до всіх видів корозії. При ризику багаторазових згинів або присутності олії краще вибрати PUR (поліуретан+р).
ПОРАДИ ПО ВИБОРУ ПАТЧКОРДА
Порада 1: Зверніть увагу на тип з’єднання з наконечником
За цією ознакою моделі ділять на литі та нелиті. У нелитих моделей чітко видно місце з’єднання кабелю і конектора. У литих ж — роз’єм щільно спаяний з проводом. Литий комутаційний кабель — міцніший, тому служить довше, та й сигнал проводить краще. Добре, якщо патч корд ще й оснащений ковпачком. Цей аксесуар забезпечує додатковий захист наконечника.
Порада 2: Придивіться до матеріалів
Матеріали провідників і зовнішньої оболонки зазвичай вказані в характеристиках з’єднувального кабелю. Провідники роблять з міді, сталі, алюмінію або ж комбінації цих матеріалів. Рекомендуємо віддати перевагу мідному варіанту, бо він характеризується кращою провідністю і довговічністю. Про ізоляцію ми писали вище.
Порада 3: Зверніть увагу на бренд.
Бренди тому й бренди, що змагаються між собою по якості матеріалів та надійності конструкцій. Не плутайте з торговими марками(це лише зареєстрована власна назва) та просто надрукованими незареєстрованими назвами. І головне для патч-кордів - вита пара складається з декількох скручених між собою пар ізольованих провідників, розташованих паралельно і покритих загальною оболонкою. Крок скручування у кожної пари свій. І правильна залежність кроків скручування пар між собою це секрет ефективності передачі даних, особливо на більші віддалі. Лише бренди роблять серйозні дослідження в цій галузі і винаходять все кращі формули скручування витої пари.
Порада 4: Визначтесь з категорією
Цей параметр відображає швидкість передачі даних патч кордом. Краще взяти з запасом швидкості.
Порада 5: Вирішіть, чи потрібне екранування
Неекрановані патч-корди позначаються як UTP. Вони підходять для приміщень, де відсутні джерела радіочастотних перешкод. В інших випадках необхідний патч-корд з захисним екраном. Він запобігає впливу електромагнітного випромінювання на сигнал. І подумайте про майбутнє - перешкоди можуть з'явитись в будь-який момент. Джерел може бути багато - від несправного порохотяга у сусіда до встановлення неподалік вишки зв'язку.
Порада 6: Визначтесь з довжиною та кольором.
Асортимент моделей за цим параметром величезний. Довжина патч-кордів варіюється в межах 0,15 до 50 метрів. Однак просто взяти дуже довгий кабель, щоб запас був, — не найкраща ідея. Справа в тому, що занадто довгі дроти легко плутаються, а це може викликати мішанину. Та й виглядати все буде неакуратно. З іншого ж боку брати довжину кабелю “впритул” — теж недобре: якщо патч-корд натягнутий, це може призвести до пропадання зв'язку і навіть виривання роз’ємів. Рекомендуємо виміряти необхідну довжину і додати запас, але невеликий: 5-10% але не менше 50см для офісу та побуту.
Що ж стосується кольору, то краще брати моделі різних кольорів. Це допоможе визначити підключення. Наприклад, жовті патч-корди можна підключати до пасивного обладнання, а зелені — до активних пристроїв. Також можна розмежувати приміщення. В цьому випадку червоні патч-корди будуть підведені до одного, а сині — до іншого приміщення. І право смаку завжди залишається актуальним.
Порада 7: Зверніть увагу, що патч-корди можуть мати кутовий конектор з одного або з обох боків. Можливо Вам це потрібно, а буває навіть дуже потрібно.
ПОРАДА ОСТАТОЧНА: Із завданням правильного підбору та купівлі патчкорду не так то й легко впоратись. Тому не варто гаяти час, а просто потрібно звернутися в правильну компанію до правильних людей. Ви зараз у правильному місці. Ми тримаємо на складі 1500 різновидів патчкордів. І кабелі наші усі правильні - брендові, литі, виготовлені з якісних матеріалів. Вам треба лише визначитись у своїй потребі.
Для початку виберіть з таблиці потрібну Вам комбінацію:
Конструкція | UTP | FTP | SFTP |
Сat.5e | 75.06.8343 | 75.05.0180 | 75.06.8054 |
Сat.6 | 78.01.2909 | - | 75.09.5472 |
Сat.6a | 75.09.6312 | - | 75.09.3749 |
Сat.7 | - | - | 75.09.1590 |
Сat.8.1 | - | - | 78.01.3244 |
Клікніть на ній - попадете у конкретний виріб. В описі "Позиціювання" побачите лінійку довжин.
Далі виберіть потрібну довжину - клікніть на ній.
Якщо хочете інший колір - підніміться в категорію "RJ45" або "Патч-корди" і зліва виберіть потрібний колір (уточніть попередні параметри).
Усе. Просто. Замовляйте.
Якщо все зовсім непросто - звертайтесь. Спеціалісти Луком з радістю дадуть відповіді на усі Ваші питання.